Montaż karnisza.

Gdy już zakupiliśmy karnisz o odpowiedniej długości, możemy przystąpić do jego instalacji. Jest to bardzo istotny moment, gdyż zależy od niego to, czy karnisz będzie spełniał swoje najważniejsze funkcje oraz czy będzie solidnie przymocowany. Do montażu karnisza będziemy potrzebowali wiertarkę i śrubokręt.

  1. Zaczynamy od ustalenia odległości pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem. Karnisz powinien być zamontowany w połowie tej odległości. W niskich pomieszczeniach ewentualnie ponad połową odległości (nie mniej niż 7-8 cm od górnej krawędzi okna). Zachowanie odpowiedniej odległości jest ważne dla swobodnego otwierania okna.

  2. Następnie zaznaczamy miejsce montażu wsporników. Powinny być umieszczone w odległości 10-12 cm od bocznych krawędzi okna.

  3. Wywiercamy otwory i przykręcamy do ściany pierwszy wspornik. Przykładamy drążek i wyrównujemy go za pomocą poziomicy. Następnie mocujemy drugi wspornik i zakładamy drążek. Sprawdzamy czy jest on stabilny (jeśli nasz karnisz jest dłuższy niż 200 cm lub chcemy wieszać na nim ciężkie tkaniny, powinniśmy zamontować na środku dodatkowy wspornik, zapobiegnie to wyginaniu się drążka).

  4. Jeśli nasz karnisz jest solidnie zamontowany, możemy na nim umieścić kółka z żabkami lub klipsy dekoracyjne (odstępy między nimi powinny wynosić ok.10 cm), na końce drążka zakładamy i przykręcamy zakończenia. Umieszczamy drążek na wspornikach.

Montaż karnisza zakończony!

Dodatkowe informacje

  1. Jeśli kupimy za długi karnisz nie musimy go wymieniać, wystarczy przyciąć go do odpowiedniej długości za pomocą piły do metalu.

  2. Warto zwrócić uwagę na długość wkrętów, najlepsze są te o długości 60 mm i średnicy 4,5 mm. Mamy wtedy pewność, że nie wypadną, jeśli powiesimy na nich ciężkie tkaniny. Zazwyczaj przy zakupie otrzymujemy zestaw wkrętów. Jeśli nie spełniają one naszych wymagań, bez problemu możemy dokupić inne.

  3. Możemy wybrać niestandardowy sposób instalacji karnisza. Montaż na suficie jest przydatny w przypadku niskich pomieszczeń. Wystarczy przenieść wartości naszych pomiarów za pomocą kątownika i zaznaczyć miejsca umieszczenia wsporników na suficie. Należy pamiętać o tym, aby karnisz był zainstalowany w odpowiedniej odległości od ściany. Tkaniny nie będą się wtedy opierać o kaloryfer lub parapet.

  4. Przed przystąpieniem do pracy przygotujmy wszystkie potrzebne narzędzia, dzięki temu skrócimy czas montażu i zapobiegniemy ewentualnym pomyłkom.